ایلان ماسک ؛اسپیس ایکس کربن دی اکسید اتمسفر را به سوخت موشک تبدیل میکند

ILAN MASK

ایلان ماسک ؛اسپیس ایکس کربن دی اکسید اتمسفر را به سوخت موشک تبدیل میکند

ایلان ماسک مدیر مجموعه ی Space X و شکرت تسلا در توییتی که اخیرا منتشر کرده است گفته اسپیس ایکس به زودی برنامه ای اجرا خواهد کرد تا کربن دی اکسید موجود در اتمسفر زمین را گردآوری و از آن به عنوان سوخت موشک های خود استفاده کند.او تاکید کرده که این پروژه باری ماموریت های انسان روی مریخ هم اهمیت خواهد داشت.

مدیر عامل اسپیس ایکس اخیرا در توییتی نوشت که این شرکت قصد دارد کربن دی اکسید موجود در اتمسفر زمین را به سوخت موشک تبدیل کند.ایلان ماسک از مخاطبان دعوت کرد که برای همکاری به این پروژه بپیوندند.ماسک تاکید دارد که پروژه تبدیل کربن دی اکسید اتمسفر به سوخت برای مسافران مریخ هم مهم خواهد بود.

موشک فالکون 9 اسپیس ایکس برای سوخت از کروزن یا نفت سفید استفاده میکند که خودش تولید کننده ی دی اکسید کربن است و چند ماده شیمیایی دیگر است.ماسک قبلا هم برنامه ای به نام XPRIZE CARBON REMOVAL را معرفی کرده بود تا با ارائه ی جایزه ای 100 میلیون دلاری فناوری حذف کربن دی اکسید را بسازد.کربن دی اکسید حاصل مصرف سوخت های فسیلی اصلی ترین گاز گلخانه ای اثرگذار در تغییرات اقلیمی است.

 

SPACE X

آیا تکنیک DAC میتواند به اسپیس ایکس کمک کند؟

بلومبرگ در گزارشی جدید میگوید اسپیس ایکس میتواند با تکنیک جدید به نام « دریافت مستقیم هوا » یا DAC هزاران تن کربن دی اکسید را گردآوری و آن را به سوهت مورد نیاز خود تبدیل کند.ایسلند اخیرا بزرگترین نیروگاه DAC جهان را راه اندازی کرد تا سالانه 4400 تن کرب دی اکسید را از جو زمین دریافت و به سوخت تبدیل کند.

ماسک در ماه  آوریل درباره ی ایده XPRIZE CARBON REMOVAL گفته بود:« فکر میکنم این یکی از مسائلی است که کمی طول میکشد تا بهترین راهکار را برای آن پیدا کنیم.به ویژه چون باید در نظر بگیریم که بهترین روش اقتصادی برای حدف CO2 چیست.ما در حال حاضر یک سیاره بیشتر نداریم.پس حتی اگر فقط0.1 درصد شانس وقوع فاجعه وجود داشته باشد،چرا چنین ریسکی بکنیم؟این کار دیوانگی است! »