راهنمای کامل برای خرید بهترین رم کامپیوتر

Admin 2022/12/24
راهنمای خرید رم مناسب برای کامپیوتر

راهنمای خرید رم مناسب برای کامپیوتر

در این مقاله با نام راهنمای خرید بهترین رم کامپیوتر قصد داریم تا شما را برای خرید یک رم مناسب راهنمایی کنیم.

رم یا حافظه موقت به معنی حافظه دسترسی تصادفی است که که مخفف RAM (Random Access Memory) است.حافظه ی رم بسیار پر سرعت است و داده هایی که پردازنده مشغول پردازش آن ها است را به طور موقت در خود نگهداری می کند و این وظیفه ی این قطعه است.

هرچه حافظه ی رم شما  بیشتر باشد دست پردازنده ی شما برای انجام محاسبات باز تر خواهد بود و در نتیجه افزایش حافظه ی رم می تواند به افزایش سرعت سیستم گیمینگ یا لپ تاپ شما منجر شود.

بسیاری فاکتور برای انتخاب رم مناسب برای کامپیوتر وجود دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

حافظه رم چگونه کار می‌کند؟

حافظه ی رم DDR5

همانگونه که گفتیم حافظه ی رم وظیفه ی نگهداری اطلاعات به صورت موقت را دارد.به صورت کلی پردازنده ها از سرعت پردازش بسیار بالایی برخوردار هستند و حافظه های جانبی مثل هارد های داخلی از سرعت بسیار کمتری برخوردار هستند.پس بنابراین حافظه ی رم آمده است تا بین این دو قطعه (پردازنده و حافظه ی جانبی) تعامل ایجاد کند.

ما از حافظه های ذخیره سازی اطلاعات برای نگهداری اطلاعات به صورت دائم استفاده می کنیم،اما حافظه ی رم به طور مداوم پاک شده و دوباره روی آن اطلاعات نوشته می شود زیرا وظیفه ی حافظه ی رم این است که به پردازنده اجازه دهد تا پردازنده با سرعت بالا داده های وارد شده را پردازش کند.رم با سرعت بالایی اطلاعات را در می نویسد اما عملکرد آن وابسته به تغذیه مناسب است، یعنی اگر جریان برق قطع شود به طور کامل ریست (Reset) می شود و همه ی داده ها از ذوی آن حذف می شود.

از دید بسیاری از کارشناسان، حافظه ی رم مانند کاغذ چرک نویس پردازنده است.بیاید با ذکر یک مثال این موضوع را شفاف تر کنیم.شما تصور کنید که وظیفه ی پردازنده ی شما جمع دو عدد با یکدیگر باشد.پردازنده این جمع را برروی حافظه ی رم می نویسد و سپس نتیجه را به صورت خروجی از طریق پردازنده ارسال می کند و سپس محاسبات صورت گرفته از روی رم پاک می شود.

همانطور که شما هم تا الان متوجه شده اید، نوشتن و پاک کردن مداوم اطلاعات بر روی یک رم در گذر زمان می تواند به آن آسیب برساند و نوشتن داده های جدید را با مشکل روبرو سازد و یا دچار کندی کند.

برای بازی کردن به رم DDR4 نیاز داریم؟

در حال حاضر مادربرد های نسبتا کمی در بازار وجود دارد که از رم های DDR5 پشتیبانی می کنند.اما این روند به مرور زمان بهتر خواهد شد و رم های DDR4 جای خود را به نسل جدید تر خود یعنی سری DDR5 می دهند.همانطور که بالاتر گفتیم، پردازنده های نسل 12 با اسم AlderLake و همینطور نسل 13 با نام RaptorLake از رم های DDR5 نیز در کنار رم های DDR4 پشتیبانی می کنند.مادربرد های سری 600 و 700 میزبان نسل 12 و 13 پردازنده های اینتل هستند.هر دوی این سری از سوکت LGA1700 پشتیبانی می کنند و به همین دلیل شما می توانید از هر دو سری 600 و 700 برای پردازنده های نسل 12 و 13 اینتل استفاده کنید.قطعا همانطور که می دانید، مادربردهایی که از این تکنولوژی بهره می برند، به طبع قیمت بالاتری دارند.

در نهایت به شما پیشنهاد می دهیم تا اگر بودجه ی کافی برای این کار را دارید حتما از سری رم های DDR5 برای سیستم خود استفاده کنید، تا بتوانید از حداکثر قدرت سیستم خود استفاده کنید.

DDR5 Vs DDR4 RAM

به چه میزان حافظه رم برای گیمینگ نیاز داریم؟

رم کامپیوتر در ماژول‌هایی با ظرفیت 4 تا ۳۲ گیگابایت و در مواردی خاص با ظرفیت بیشتری در دسترس‌ هستند. هرچه حجم حافظه ی رم شما بیشتر باشد، پردازنده ی مرکرزی شما می‌تواند عملیات و محاسبات بیشتری را در لحظه پردازش کند.این مثال نباید شما را گمراه کند تا فکر کنید که هرچه حجم رم بیشتری را برای سیستم خود در نظر بگیرید، سرعت سیستم شما بیشتر و بیشتر می شود.بلکه باید حجم حافظه ی رم شما با پردازنده و مادربرد سیستم شما به طور کامل همخوانی داشته باشند تا بتوانند از حداکثر توان ممکن بهره ببرید.

نسل رم

حافظه‌های موقت کامپیوتر و لپ‌تاپ (RAM) در نسل مختلفی دسته بندی و ارائه شده اند که با استاندارد DDR کوتاه شده عبارت (Double Data Rate) از یکدیگر قابل تفکیک هستند. حافظه‌های رم در حال حاضر تا نسل پنجم آن یا DDR5 معرفی شده‌اند.هر نسل DDR در مقایسه با نسل قبلی آن از عملکرد بسیار بهتری برخوردار هستند.در حافظه های رم، هرچه تعداد چرخه‌های قابل انجام در هر ثانیه بیشتر شود، به همان میزان ذخیره سازی و خواندن داده‌ها نیز سریع تر خواهد بود. در نهایت تجربه‌ کاربری روان‌تری را برای کاربران ممکن می‌سازد.معمولاً بین چرخه رم و استاندارد DDR رابطه ی مستقیمی وجود. این موضوع را می‌توان هنگام مقایسه نسل های DDR3 ،DDR4 و به تازگی DDR5 به سادگی مشاهده کرد.در مادربردهای کامپیوتر و لپ‌تاپ به علت تفاوت در تعداد پین‌ها و شیارها، تنها یک نوع از این استاندارد پشتیبانی می‌شود. مثلا مادربردهای مدل ۲۰۱۴ به بعد تنها با استاندارد  DDR4 سازگار هستند و از نسل های قدیمی‌تر آن پشتیبانی نمی‌کنند. پس باید در هنگام خرید رم به طور کامل این موضوع را در نظر داشته باشید.

Gaming DDR5 Motherboard

در حال حاضر استاندارد DDR4 به عنوان استاندارد رایج و مقرون به صرفه ترین گزینه شناخته می‌شود و بیش از 80 درصد کامپیوترهای روز هنوز از این استاندارد استفاده می‌کنند.با این حال استاندارد DDR5 جدیدترین نسل معرفی شده است که از فناوری DDR SDRAM  بهره می برد و بالاترین سرعت ممکن را با حداقل مصرف انرژی فراهم می‌آورد.هر چند این نسل و مادربردهایی که از آن ها پشتیبانی می کنند، هنوز هم به شدت بالاست و ارزش خرید پایینی نسبت به استاندارد DDR4 دارد.

 

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.