راهنمای خرید سیستم گیمینگ میان رده تا بالا رده 2023

Admin 2022/12/28
راهنمای خرید سیستم گیمینگ

راهنمای خرید سیستم گیمینگ

بنر گیمینگ مقاله راهنمای خرید کامپیوتر مخصوص بازی

اکثر گیمر های حرفه ای ترجیح می دهند به جای خرید کنسول یا لپ تاپ برای پلی کردن گیم های خود، به سراغ یک سیستم گیمینگ بروند و از آن به عنوان پلتفرم اصلی خود استفاده می کنند.به همین دلیل ما تصمیم گرفته ایم تا یک راهنمای خرید سیستم گیمینگ برای شما تهیه کنیم تا بتوانیم به شما برای انتخاب یک سیستم مناسب کمک کنیم.پس در ادامه این مطلب با مستر کامپیوتر همراه باشید.

کیس های گیمینگ دارای قطعات مشترک با کامپیوترهای معمولی هستند اما تفاوت آن ها با سیستم های معمولی این است که می توانند بازی‌ها را با قدرت و گرافیک ویژه اجرا کنند.همچنین یک سیستم گیمینگ به دلیل اینکه باید ساعات متمادی روشن باشد و تحت فشار اجرای بازی ها به کار خود ادامه دهد، باید حتما همیشه خنک باشد و از سیستم خنک کننده ی مناسبی برای آن استفاده شده باشد.

خرید سیستم گیمینگ مانند خرید یک کنسول بازی نیست که شما صرفا با مقایسه یکی دو مدل با یکدیگر بتوانید به نتیجه نهایی برسید.بلکه کاری بسیار پیچیده است و برای افرادی که تخصص کافی در این زمینه را ندارند می تواند به یک چالش بسیار بزرگ تبدیل شود.

سیستم از قطعات مختلف و متعددی تشکیل شده است  که برای خرید آن ها باید اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید قطعاتی تهیه کنید که بایکدیگر هماهنگی و همخوانی لازم را دارند.در این بازار آشفته ی کشور، شرکت های مختلفی هستند که سیستم های مختلفی با مشخصات و اسامی گوناگون ارائه می کنند که این موضوع نیز باعث سردرگمی بسیاری از کاربران شده است.ما سعی می کنیم در راهنمای خرید سیستم گیمینگ اطلاعات خوبی درباره ی قطعات تشکیل دهنده ی سیستم گیمینگ در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید خودتان مانند یک متخصص سیستم مورد نظر خود را تهیه کنید.

اگر شما در این زمینه (بستن سیستم های گیمینگ) تخصص ندارید مطالعه ی این راهنما می تواند به خوبی شما را در این مسیر همراهی کند.

بدون شک اولین قدمی که باید بردارید این است که مشخص کنید که سیستم گیمینگ تان باید در چه سطحی باشد.همانطور که بالاتر گفته شد، کنسول ها یک تنظیمات و کیفیت ثابتی را در اختیار کاربر قرار می دهد اما سیستم گیمینگ دست کاربر را در این زمینه باز گذاشته است تا بتواند سیستمی مناسب با نیاز های خود تهیه کند.و همین موضوع کار را برای بسیاری از افراد سخت می کند

قبل از تهیه سیستم گیمینگ بهتر است این نکات را در نظر بگیرید:

واضح است همه ی افراد می خواهند سیستمی بسیار قوی را تهیه کنند اما به دلیل محدودیت های مالی امکان خرید یک سیستم گیمینگ قدرتمند را ندارند.به همین دلیل قبل از خرید سیستم گیمینگ، باید ابتدا بودجه و سطح استفاده ی خود از سیستم را مشخص کنید.

مهمترین عامل برای خرید یک سیستم بودجه ی شماست که مشخص می کند که سیستمی با چه میزان قدرت را می توانید تهیه کنید.اما شما باید استفاده ی خود را نیز در نظر بگیرید، به عنوان مثال ممکن است شما بخواهید برای اجرای بازی ها با حداقل نرخ فریم، یک سیستم گیمینگ تهیه کنید.در این صورت قطعا قطعات شما با شخص دیگری که می خواهد بازی ها را با حداکثر تنظیمات گرافیکی بازی کند متفاوت خواهد بود.

به همین دلیل اگر بازی خاصی را می خواهید در رزولوشن خاصی اجرا کنید، باید حتما این نکته را در هنگام خرید سیستم گیمینگ خود در نظر بگیرید تا با نتیجه ای غیر منتظره مواجه نشوید.به همین دلیل پیشنهاد می شود قبل از خرید، حتما مشخصات سیستم خود را با مشخصات مورد نیاز بازی خود مطابقت دهید تا بتوانید کیفیت و نرخ فریم دلخواه خود را از سیستمتان بگیرید.

مجدداً تاکید می کنیم تا وضوح تصویر (برای نمونه: FullHD)، تنظیمات بازی (چون Low، Medium، High، Ultra) و نرخ فریمی که می خواهید بازی تان با آن اجرا شود را در محاسبات خود لحاظ کنید تا تجربه‌ ی خوبی از خرید سیستم گیمینگ داشته باشید.

چگونه بهترین سیستم گیمینگ را انتخاب کنیم؟

بنر گیمینگ کالاف دیوتی برای مقاله خرید سیستم گیمینگ

در انتخاب قطعات کامپیوتر های مخصوص بازی باید اولین اولویت خود را بر روی دریافت حداکثر بازدهی و کارایی ممکن بگذارید.از همین رو باید در هنگام انتخاب قطعات دقت کنید و قبل از خرید حتما درباره ی میزان قدرت قطعه ای که می خواهید تهیه کنید ابتدا تحقیق کنید و آن را با سایر قطعات مقایسه کنید و سپس خرید خود را نهایی کنید.

برای نمونه کسی که می خواهد یک PC  گیمینگ میان رده تهیه کند، قبل از هرچیزی باید توازن قدرت را در بین قطعات را رعایت کند و از ترکیب کردن قطعات با اختلاف قدرت زیاد با یکدیگر بپرهیزد زیرا تنها باعث هدر رفتن بودجه ی شما خواهد شد.به عنوان مثال هرگز توصیه نمی شود از یک پردازنده ی i3 به همراه کارت گرافیک 3070 یا بالاتر استفاده کنید زیرا این اختلاف قدرت باعث بروز مشکلاتی مانند بروز پدیده ای موسوم به گلوگاه در سیستم شما خواهد شد.و همینطور هرگز نمی توانید از حداکثر قدرت آن پردازنده ی گرافیکی استفاده کنید.

ما در راهنمای خرید کامپیوتر مخصوص بازی به شما کمک می کنیم تا سیستمی متوازن و مناسب با بودجه ی خود تهیه کنید..

پس طبق آنچه تا اینجا متوجه شدیم، ما تمام تلاش خود را می کنیم تا بهترین قطعاتی که باید یکدیگر کاملا همخوانی دارند را انتخاب کنیم تا از ایجاد گلوگاه جلوگیری کنیم.ما باید بودجه ی خود را به گونه ای توزیع کنیم تا کارت گرافیک و پردازنده ی ما در یک سطح باشند تا بتوانیم از حداکثر قدرت آن ها استفاده کنیم.

خرید کامپیوتر مخصوص بازی به شناخت بازار و همینطور تجربه و اطلاعات کافی درباره ی آن ها نیاز دارد.به همین دلیل پیشنهاد می شود از کارشناسان فروشگاه اینترنتی کالای دیجیتال مستر کامپیوتر کمک بگیرید تا همواره بهترین و متوازن ترین پی سی گیمینگ را به شما ارائه دهند تا بتوانید از بودجه ی خود حداکثر استفاده ی لازم را ببرید. در غیر این صورت ممکن است میلیون ها تومان برای خرید بهترین کامپیوتر مخصوص بازی هزینه کنید اما به هیچ عنوان بهترینی نباشد که به دنبال آن بوده‌اید.

برترین برند های مخصوص گیم

سیستم گیمینگ برای مقاله ی راهنمای خرید pc گیمینگبرای جمع کردن یک PC گیمینگ هیچ لزومی ندارد تا همه ی قطعات از یک برند مشترک باشند و شما می توانید قطعات برند های مختلف را به شرط سازگار بودن و داشتن همخوانی کامل با یکدیگر ترکیب کنید.

به هر حال توصیه ما در مستر کامپیوتر به شما همراهان عزیز و گرامی این است که تحت هیچ شرایطی به سراغ برند های متفرقه و گمنام نروید و حتما از برند های نام آشنای بازار کامپیوتر دنیا خرید کنید.

توجه داشته باشید که در سال های اخیر برند های بسیاری در زمینه ی رم و اس اس دی به بازار آمده اند که حتی بسیاری از آن ها ظاهری مانند محصولات گیمینگ دارند اما به هیچ عنوان از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند.

در خرید پاور یا منبع تغذیه ی سیستم خود نیز دقت کافی را به عمل آورید و از برند های خوش نام این حوزه مانند ایسوس، کولر مستر، ام اس ای، کورسیر ، و … استفاده کنید.در سیستم های گیمینگ میان رده شما می توانید از پاور هایی با استاندارد 80PLUS BRONZE استفاده کنید اما برای سیستم های گیمینگ بالا رده توصیه می شود حداقل از پاور هایی با استاندارد 80PLUS GOLD استفاده کنید و اگر از نظر بودجه دست شما باز است پیشنهاد می شود از پاور هایی با استاندارد Platinium استفاده کنید.

در خرید کیس گیمینگ نیز حساسیت خیلی زیادی وجود ندارد، اما توصیه می شود تا کیسی تهیه کنید تا فضای کافی و بزرگی در اختیار شما قرار دهد و همینطور از نظر مدیریت کابل بتوانید به خوبی کابل ها را در محفظه ی پشت کیس جای دهید.

و تنها نکته ی که باید در نظر بگیرید این است که اگر می خواهید از خنک کننده های آبی استفاده کنید باید حتما چک کنید تا کیسی که انتخاب می کنید بتواند آن خنک کننده را در دل خود جای دهد.چون یکسری از کیس ها فضای کافی برای پشتیبانی از خنک کننده های آبی 240 و 360 را ندارند.

پردازنده های AMD یا INTEL

پردازنده ی اینتل یا AMDشما برای خرید پردازنده دو گزینه بیشتر پیش رو ندارید.یا باید از سی پی یو های INTEL استفاده کنید یا AMD و هیچ گزینه ی سومی برای شما وجود ندارد.این دو شرکت آمریکایی، دو غول دنیای فناوری هستند که مشغول تولید کردن پردازنده های سیستمی هستند و رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند.پردازنده های AMD را افراد به نام Ryzen مثلا (Ryzen5 5600) میشناسند و پردازنده های اینتل را با نام سری Core i مثلا (Core i5 12400).

در حال حاضر پردازنده های هر دو شرکت AMD Ryzen و INTEL Core برای اجرای بازی های روز دنیا کاملا مناسب هستند.اما شما باید قیمت و موجودی بازار را نیز حتما مد نظر قرار دهید.همچنین در هنگام انتخاب پردازنده ی خود باید از بروز بودن آن ترکیب و همینطور موجود بودن کولینگ مناسب با آن سوکت پردازنده اطمینان حاصل کنید تا دچار مشکل نشوید.

متاسفانه همیشه مشکلی که پردازنده های AMD داشتند این بود که هم عمدتا قیمت بالاتری نسبت به پردازنده های همرده شرکت اینتل خود داشتند و نکته ی دیگر این بود که اکثر پردازنده ها به همراه مادربرد و به صورت باندل فروخته می شوند و اگر در آینده شما بخواهید پردازنده ی خود را ارتقا بدهید و یا برای پردازنده ی شما اتفاقی بیافتد و بخواهید آن را تعویض کنید، قطعا یکی از چالش های شما همین موضوع خواهد بود.اما برای پردازنده های اینتل هیچ موقع این موضوعات مطرح نبوده و همیشه قیمت بهتر و موجودی بیشتر در بازار داشته است و همین دو عامل را می توان دلیل محبوبیت بیشتر پردازنده های اینتل در بازار ایران دانست.اما پردازنده های AMD نیز با تمامی این تفاسیر طرفداران خاص خودش را دارد.

از کدام نوع SSD استفاده کنیم Sata یا M.2؟

SSD SATA OR M.2

ما دو نوع هارد ذخیره سازی از نوع SSD داریم.نوع اول آن ها از طریق کابل SATA و مانند هارد های HDD به سیستم متصل می شوند اما نوع دوم این هارد ها که به آن ها M.2 گفته می شود دیگر نیازی به این کابل ها ندارد و مستقیم بر روی مادربرد متصل می شود.هارد های SSD ساتا سرعتی نهایتا تا 550 مگابایت بر ثانیه به شما می دهد اما در SSD های M.2 احداقل سرعت آن ها حدود 1000 مگابایت بر ثانیه است.حال این سرعت در نسخه ی NVMe همین SSD های M.2 در یک سری مدل های خاص می تواند تا 7000 مگابایت بر ثانیه برسد.بنده به شما توصیه می کنم تا حتما در هنگام خرید سیستم گیمینگ، SSD را فراموش نکنید و حداقل یک SSD با ظرفیت 120 گیگابایت تهیه کنید تا بتوانید سیستم عامل را بر روی آن نصب کنید.

مادربرد DDR4 یا مادربرد DDR5

DDR5 Ram Corsair

سوالی که برای همه ی ما پیش می آید این است که حالا که می خواهیم سیستم گیمینگ برای خود تهیه کنیم از چه مدل رمی استفاده کنیم؟

در حال حاضر دو نوع رم در سیستم های نسل جدید یعنی نسل 12 و نسل 13 قابل استفاده است که مادربرد های متناسب با خود را می خواهند.هم رم های DDR4 و هم رم های DDR5.

اگر بودجه ی شما برایتان محدودیت ایجاد نمی کند، حتما پیشنهاد می کنیم تا به سراغ رم های DDR5 بروید.

نکته : حتما به این نکته نیز دقت کنید که مادربرد شما هم باید از رم های DDR5 نیز پشتیبانی کند.

به دلیل جدید بودن این نسل از رم ها و مادربرد ها هنوز قیمت این نسل به نسبت سری های DDR4 خود مقداری بیشتر است که برای خیلی ها هنوز صرفه ی اقتصادی ندارد.رم های DDR5 می تواند به نسبت نسل قبلی خود سرعت بیشتر، پهنای باند بیشتر، و همینطور بهره وری انرژی بهتر، فرکانس‌ بالاتری را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید بیش از پیش از بازی خود لذت ببرید.اما سوال اینجاست که آیا با این اختلاف قیمت، سری های DDR5 هنوز ارزش خرید دارند یا خیر؟

پاسخ این سوال برمیگردد به میزان بودجه ی شما.اگر دست شما از نظر بودجه باز است و می توانید این میزان هزینه کنید، حتما به شما توصیه می شود تا از سری DDR5 رم ها استفاده کنید.

اگر می خواهید یک انتخاب درست داشته باشید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله ی راهنمای خرید مادربرد را مطالعه کنید

کدام گرافیک برای بازی مناسب تر است؟AMD Radeon یا Nvidia Geforce

AMD OR NVIDIA

هیچکس نمی تواند بگوید که کارت گرافیک های AMD برای بازی مناسب تر هستند یا Nvidia.شما باید تنها به دنبال کارت گرافیکی باشید که به ازای قیمتی که برای آن پرداخت می کنید، کارایی بهتر و بیشتری به شما ارائه دهد.البته شما باید این نکته را در نظر بگیرید که گرافیک های انویدیا و خانواده ی RTX یکسری قابلیت های خاص و انحصاری خود را دارند که شما مشابه آن را در گرافیک های سری AMD Radeon نمی بینید، یا اگر هم هست به آن کیفیت نیست.طبق بررسی های صورت گرفته، رنگ های در گرافیک های Nvidia مقداری واقعی تر و شارپ تر به نمایش در می آید در صورتی این اتفاق در گرافیک های AMD به آن وضوح و شارپی گرافیک های Nvidia نیست.

در نهایت نباید یک گرافیک را از روی نوع چیپ و برند آن قضاوت کرد و حتما باید رفت و مشخصات و بنچمارک های ثبت شده توسط آن را مورد بررسی قرار داد تا بتوان نتیجه ی نهایی را گرفت.اما همیشه کارت گرافیک های Nvidia طرفداران بیشتری داشته اند و از همین رو از بازار دست دوم بهتری هم برخوردار هستند.پس اگر می خواهید در آینده نزدیک گرافیک خود را تغییر یا ارتقاء دهید، بهتر است گرافیک های Nvidia را مد نظر خود قرار دهید.

اگر هنوز درباره ی خرید کارت گرافیک در ذهن شما سوال باقی مانده است می توانید از مقاله ی  راهنمای خرید کارت گرافیک در مستر کامپیوتر استفاده کنید.

خنک کننده ی مایع یا بادی

خنک کننده ی پردازنده یکی از مهمترین اجزای سیستم های امروزی است که به دلیل افزایش درجه حرارت پردازنده ها در نسل های جدید بیش از پیش احساس نیاز به یک خنک کننده ی خوب در سیستم های گیمینگ حس می شود.به طور کلی ما دو نوع خنک کننده برای پردازنده داریم.اولین نوع آن ها خنک کننده های آبی یا مابع هستند.این نوع خنک کننده ها از یک رادیاتور و یک پمپ تشکیل شده است که بوسیله ی مایع موجود در رادیاتور این خنک کننده، وظیفه ی خنک سازی پردازنده را بر عهده دارد.

نوع دوم خنک کننده های بادی هستند که از یک هیت سینک و چند پایپ (به نسبت مدل تعداد متغییر است) و فن خنک کننده تشکیل شده است.این خنک کننده ها به نسبت خنک کننده های مایع از نویز بیشتری برخوردار هستند که یکی از معایب این خنک کننده ها محسوب می شود.

حال اگر نیاز به راهنمای دقیق بابت خرید کولینگ سی پی یو خود دارید می توانید به مقاله ی راهنمای خرید خنک کننده پردازنده مراجعه کنید.

راهنمای خرید سیستم گیمینگ ارزان

اگر شما تازه ابتدای راه هستید و این سیستمی که میخواهید تهیه کنید اولین کامپیوتر گیمینگ شماست و قصد ندارید هزینه ی زیادی صرف این داستان کنید، بهتر است به سراغ یک سیستم گیمینگ اقتصادی بروید.در واقع از این سیستم شما نباید انتظار زیادی داشته باشید و خرید این سیستم نیازی به صرف وقت زیادی ندارد و می توانید بسیار سریع به نتیجه می رسید.این سیستمی که در این بخش به شما پیشنهاد می شود، می تواند بازی های شما را با رزولوشن 1080p اجرا کند.رزولوشن کمتر از این برای گیم ها در سال 2022 و 2023 اصلا پیشنهاد نمی شود.این کانفیگ می تواند به راحتی بازی ها را با کیفیتی مانند یک کنسول برای شما اجرا کند و حتی در برخی عنوان بازی ها کیفیت و فریم بهتری نیز به شما ارائه دهد.

هدف ما از ارائه ی این سیستم به شما این است که بتوانید بازی ها را با حداقل نرخ 30 فریم بر ثانیه اجرا کنید ولی این مقدار در برخی موارد بین 30 تا 50 فریم بر ثانیه متغییر هستند، و حتی برخی از بازی ها بر روی این سیستم با نرخ 60 فریم بر ثانیه نیز اجرا می شوند.

برای خرید یک کیس گیمینگ ارزان قیمت یکسری حداقل ها وجود دارد که بدون در نظر گرفتن آن ها نمی توان به آن نرخ فریم و کیفیتی که بالاتر ذکر شد برسید.اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم برای پی سی گیمینگ حداقل به یک پردازنده ی Core i3 نسل جدید، هشت گیگابایت رم، 1 ترابایت هارد دیسک، و حداقل یک کارت گرافیک GTX 1650 نیاز داریم.

اگر به سراغ قطعات ضعیف تری مانند پردازند های Pentium یا گرافیک های ضعیف تر مانند GT1030 و… بروید، دیگر نمی توانید به آن کیفیت و نرخ فریم دست پیدا کنید و باید سطح توقعات خود از آنچه هست پایین تر بیاورید و به سراغ بازی های قدیمی بروید.

پیشنهاد مستر کامپیوتر به شما این است که مادربرد و سی پی یو خود را که پایه و اساس سیستم گیمینگ شما هستند را حداقل از دو نسل جدیدی که اخیرا معرفی شده اند انتخاب کنید و به سراغ نسل های قدیمی تر نروید زیرا آن قدرت و بازدهی لازم را برای شما نخواهند داشت.در ضمن این امر کاملا بدیهی است که 4 گیگابایت رم پاسخگوی نیازهای یک کیس گیمینگ نیست.

همانطور که در بالاتر توصیه شد حتما از یک SSD برای سیستم گیمینگ خود بهره ببرید.ترجیحا اگر این SSD از نوع M.2 نیز باشد که این امر واقعا تاثیر بسیار مثبتی در سرعت و عملکرد روان سیستم شما خواهد گذاشت.شما می توانید سیستم عامل و درایور ها را بر روی حافظه ی SSD نصب کنید و بازی ها را روی هارد دیسک خود نصب کنید، ولی اگر یک اس اس دی با ظرفیت بالا تهیه کنید و بازی ها را نیز بر روی آن نصب کنید، این هم می تواند فکر خوبی باشد.

حال به سراغ مشخصات سیستم گیمینگ شماره یک مستر کامپیوتر تا قیمت 18 میلیون می رویم:

لیست سیستم گیمینگ تا 18 میلیون تومان

سیستم گیمینگ پیشنهادی مناسب برای:

  •  برای کسانی که به صورت تفریحی بازی می کنند
  • اجرای گیم های قدیمی با رزولوشن بالا و بازی های جدید با رزولوشن مناسب
  • اجرای نسبتا خوب گیم های آنلاین و عناوین محبوب مانند: پابجی، دوتا 2 و…

شما با خرید این سیستم پیشنهادی توسط مستر کامپیوتر، می توانید بازی ها را با کیفیت نسبتا قابل قبولی اجرا کنید.این سیستم از اخرین نسل موجود در بازار بهره می برد که قابلیت ارتقا را نیز به شما می دهد.ما در این سیستم، قیمت پایین را فدای قطعات متفرقه و بی کیفیت نکردیم و تمامی قطعات از گارانتی های معتبر و اصلی بازار هستند و با این سیستم شما می توانید بسیاری از عناوین بازی ها را در سطح نسبتا مطلوبی اجرا کنید.

دقت کنید که اگر بخواهید بازی های روز دنیا را روی این سیستم اجرا کنید باید حتما از گرافیک GTX 1650 استفاده کنید.

و در نظر داشته باشید که با این بودجه شما نمی توانید توقع بهترین ها را داشته باشید، و باید به حداقل ها اکتفا کنید.

حال به سراغ مشخصات سیستم گیمینگ شماره دو مستر کامپیوتر تا قیمت 24 میلیون می رویم:

لیست قیمت سیستم گیمینگ تا قیمت 24 میلیون تومان

سیستم گیمینگ پیشنهادی مناسب برای:

  • اجرا بازی ها آنلاین و FPS به صورت روان و بدون لگ
  • اجرای بازی ها در رزولوشن 1080P با کیفیت قابل قبول

با خرید این کیس گیمینگ می توانید گیم های آنلاین و آفلاین را با رزولوشن FullHD و با نرخ 30 فریم بر ثانیه اجرا کنید.اما همانطور که می دانید برای اینکه بتوانید بازی ها را با رزولوشن و نرخ فریم بهتری بازی کنید باید به سراغ سیستم قوی تری بروید.البته می توانید از گرافیک GTX 1660 Ti نیز در این سیستم استفاده کنید اما اگر بخواهید این گرافیک را از برند های مطرح و شناخته شده (مانند گیگابایت یا ایسوس و…) بازار کامپیوتر و با گارانتی اصلی تهیه کنید باید قیمتی معادل یک RTX3050 برای آن بپردازید.به همین دلیل پیشنهاد می شود که اگر می خواهید هزینه ی اضافی صرف این قضیه نکنید، گرافیک GTX1660 Ti پلیت به شما پیشنهاد می شود.

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.